background

Uluslararası Havayolu Taşımacılığı

Hava Yolu Uluslararası Taşımacılık

Günümüzde gelişen teknoloji ile tüm piyasalar gelişim içerisine girmektedir. Bu sektörlerin başında tabi ki taşımacılık sektörü de girmektedir. Hava Yolu Uluslararası Taşımacılık sektörü de teknoloji gelişimiyle birlikte hızla yükselen ve gelişen sektörlerin başında gelmektedir. Müşterilerin ve marka sahiplerinin globelleşen dünyada hızla iletişim halinde olmak istemeleri gayet normaldir. Marka sahiplerinin tüm dünyaya hizmet vermek istemesi ile birlikte taşımacılık sektörü oldukça gelişmiştir. Sahiplerin en büyük maliyetlerinin başında lojistik vardır. Bu maliyetleri teslimat süresinde uzama olmadan minimum seviyeye çekmek istemektedir. Bunların en başında hava yolu uluslararası taşımacılık yöntemi yer almaktadır. Hava yolu uluslararası taşımacılık yöntemi ile oldukça hızlı bir şekilde maliyetlerin daha minimum düzeyde olması sağlanmaktadır.

havataş

Hava Yolu Taşımacılığı Nedir?


Uzun mesafelerde hızlı ve en güvenli ulaşımın başında hava yolu uluslararası taşımacılık yöntemi gelmektedir. Bu yöntem diğerlerine göre biraz daha maliyetli olsa da zaman-maliyet açısında oldukça minimum seviyede olan bir taşımacılık sistemidir. Bu sektörün en önemli özelliklerinden birisi ulusal ve uluslararası politikalara oldukça hassas bir yapılanma olmasıdır. Bu nedenden dolayı hava yolu taşımacılık sektörü ülkelerin kendi politikaları doğrultusunda şekillenmiştir. Hava yolu taşımacılık sisteminde, firmaların pazara ulaşım ve olanakları kendi amaçları, hedefleri, stratejileri ve aksiyonlarına göre değil ülkelerin birden fazla faktörleri göz önüne alınarak belirlenen sabit politikalar sonucunda belirlenmektedir. Bu durum, hem müşterilere hem Pazar sektörüne devam sağlamaktadır.

Hava Yolu Uluslararası Taşımacılık Yönleri


Bu taşımacılık yönteminde tahmin edeceğiniz üzere yüksek hızda kargoculuk yöntemi ile teslim süresinin kısalması, ülkelerin doğrudan iletişim sağlaması ile birlikte bürokratik ve/veya politik olumsuzlukların en az seviyede etkilenmesi, en küçük miktarda olan yükün dahi nakliye için hava yolu uluslararası taşımacılık için uygun olması, dünya genelinde uzunca ve genişçe bir havaalanı ağının büyüklüğü, yüksek güvenilirlik, yüksek emniyet ve kargoların yüklenmesinde verilen özen olması bakımından oldukça avantajlı bir taşımacılık yöntemidir. Aynı zamanda hava yolu taşımacılığında planlı ve tarifeli kargo taşımacılığı, canlı hayvanların ayrı bölümde olması ve bozulabilir ürünlerin farklı kargolanması oldukça yararlı bir durumdur. Bu durumda göndereceğiniz ürünlerin oldukça güvenli olması ve taşımacılık sırasında herhangi bir zarar görmemesi prensipleri arasındadır.

Hava yolu taşımacılığında kargo sürecinin karmaşıklığı ve bürokratik işlemlerin fazlalığı nedeni ile göndericiler daha çok profesyonel ekiplerle çalışmaktadır. Bunun nedenleri ise çok fazla karmaşık olan bu sistem ile uğraşmak istememeleridir. Uluslararası firmalar kaliteli hizmetleri ile müşteri açısından maliyetleri düşürmektedir. 
Hava Yolu Uluslararası Taşımacılık Kargo Çeşitleri
Birçok havayolu firması her türlü taşımacılık yöntemini kabul etmektedir. Hava yolu uluslararası taşımacılık sektöründe hızlı, standart ve güvenli taşımacılık esastır. Ancak sıra dışı ve genel kargo taşımacılığı dışında kargo çeşitleri ise şöyledir:

  1. Special Handling -Bu paketlemede ürünler düzgün paketlenir.
  2. PerishableGoods (çabuk bozulan ürünler)
  3. Cenazeler (kadavra ve küller)
  4. Değerli taşımacılık ürünleri (para,altın,platin vb.)
  5. Canlı Hayvanlar Evcil hayvanlar veya başka vahşi olmayan hayvanlar
  6. Tehlikeli ürünler İnsan sağlığı,güvenliği veya çevre için risk taşıyan maddeler